© 2016 - 2020 sif.sk • Created by Stingray Studio

OFF_Festival Bratislava 2016

Radi by sme Vás pozvali na vernisáž OFF_Festivalu v Bratislave 4.11.2016, ktorého súčasťou bude aj výstava Zuzany Pustaiovej s prácou “Môj prastarý otec bol vychýrený krajčír v Pešti”.


Téma: Archív zajtrajška
Kde: Pisztory Palace, Štefánikova 25
Kedy: 4.11. o 18:00

post-off-festival-2016-001

Poster: OFF_Festival Bratislava 2016
Photo: Michał Siarekpost-off-festival-2016-002

Photo: Zuzana Pustaiová-Môj prastarý otec bol vychýrený krajčír v PeštiArchív zajtrajška

Médium fotografie, formované technológiou, sa často prirovnáva k pamäti, predovšetkým tej autobiografickej, ktorá sa spája s identitou konkrétnej osoby. Zrovnávajú sa predovšetkým preto, že obe vytvárajú stopy a svedectvá minulosti. Ale spája ich oveľa viac. Zdieľanie predstavuje ich podstatnú časť, je ich základom. Ak niečo nemanifestujú, nedokážeme ich vidieť/počuť, pochopiť, vnímať ich. A ak o tom nie je žiaden záznam, akoby to nikdy neexistovalo. Nič, prázdno. To preto tak nutkavo zaznamenávame a ukladáme, organizujeme a vyhľadávame, znovu sa k tomu vraciame a zdieľame, aby sme to zaznamenávali a ukladali, organizovali a vyhľadávali, znovu sa k tomu vracali a zdieľali. Tento proces sa s malými modifikáciami opakuje, je to staré aj nové. Každý má svoju úlohu v tomto kolobehu nutkavosti, v napĺňaní archívov.
Keď uvažujeme o archívoch, väčšinou ich vnímame ako nástroje štátu alebo národa, ako inštitúciu prezentujúcu kolektívnu identitu. Tá určuje, čo by sme si mali pamätať a čo zabudnúť, čo by sme si mali zvoliť ako naše hodnoty a pravdy. Kolektívna identita vychádza z kolektívnej pamäti, čo si vyžaduje neustále úsilie. Preto sa stavajú pamätníky a vytvárajú archívy.

Eszter Biró

sif.skdátum:26.10.2016

sif.skkategória:Ostatné

823